Урок мислення серед природи «Карнавал осінніх барв»
МЕТА: Вчити дітей спостерігати за змінами в природі восени визначити у спостережуваному
істотне, збагатити мовлення учнів образними висловами і підготувати їх до складання
казки. Виховувати любов і бережне ставлення до природи, естетичні почуття.
Хід уроку:
І.Організація учнів до уроку.
(Організований вихід на подвір’я школи).
ІІ.Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Читання вчителем
казки-загадки.
За синіми морями,
за високими горами в густому лісі на узліссі стоїть хатинка. А ліс цей незвичайний.
У ньому і птахи, і звірі, і навіть дерева розмовляють. Ось і розповіли вони, що
живе в цій хатинці старий, але дуже мудрий дідусь. Є в нього чарівна палиця.
Стукне він нею
об землю, і дива творяться: то сніг іде, то квіти розпускаються, то яблука достигають.
Є в нього чотири
дочки. Та такі ж гарні, що й очей не можна відірвати: добрі, швидкі, ласкаві, але
між собою не схожі.
У білому вбранні,
з різдвяними святами, з веселими розвагами, з білосніжними килимами старша дочка
- Зима.
Наймолодша дочка
привітанням журавля пробуджує поля, небеса і ручаї, заквітчує гаї - це Весна.
Добра і весела,
завжди з квітами та ягодами. Це - щедре Літо.
А ось послухайте
загадку і скажете, як звали ще одну дочку.
Хто вона, ота
красуня
В золотім намисті,
Що без пензля
в різні барви
Скрізь малює
листя.
На деревах листя
те
Так блищить, мов золоте.
ДІТИ: Осінь
Так, це- осінь! Славна,
мила, золота!
Вона в лісі побувала, на городах все зібрала.
А тепер прийшла
до вас, щоб порадувати клас!
Діти, а як звати любих синочків осені? (Учні називають).
2.Осінні місяці.
(Заходить Вересень)
ВЕРЕСЕНЬ:
У серпанку павутини
Білі ниточки
снуються,
Вже тумани по
долині
У ранкову пору
в'ються.
В лісі верес
розкриває
Свої келишки
бузкові,
І багрянець покриває
Пишні грона калинові!
Вересневе небо
синє,
І сади ще пахнуть
літом,
В полісаднику
жоржини
Розгорілись дивоцвітом.
(Заходить жовтень)
ЖОВТЕНЬ:
Листя жовте та
червоне
Легко з дерева
злітає,
Мов метелик,
на долоні
З тихим шелестом
сідає.
Пахне свіжістю
й морозом
Килим з листя
осокорів,
А на річці верболози
Зустрічають ранні
роси.
Сяють золотом
берези,
Жовтень ним вінчає
осінь,
Журавлиний клин
мережить
Висоти холодну
просинь.
(Заходить Листопад)
ЛИСТОПАД:
Зникли біленькі
хмаринки,
Небо не синє,
свинцове,
Зрідка снуються
сніжинки
В переддення
грудневе.
Хмарна не радує
днина,
Вітер висвистує
в кронах,
Лиш молода горобина
Світиться в гронах
червоних.
ВЧИТЕЛЬ:
- Діти, а чому синочки Осені мають такі імена?
(Відповіді дітей)
3.ДОПОВНЕННЯ ВЧИТЕЛЯ:
- А чи знаєте
ви, діти, як в далеку давнину називали осінніх братів місяців?
Тож слухайте.
Вересень колись називали сівень - бо починали сіяти озимину.
Жовтень - хмурень
- бо часто змінювалась погода, або весільний. У народі так і казали "Жовтень
на весілля багатий".
А листопад -
просто падолист - опадає листя.
-Давайте послухаємо
вірші про осінь.
ІV.Основна частина.
1.Вірші про осінь.
На узліссі осінь
фарби розбавляла.
Пензликом легенько
листя малювала.
Вже руда ліщина,
пожовтіли клени.
У красі осінній
тільки дуб зелений.
Утішає ясень:
Не сумуй за літом.
Глянь, усі дерева
в золото одіто.
Золота красуня
— осінь чарівниця!
По землі ступає,
золотом іскриться.
В жовте і червоне
листячко фарбує,
І картини дивні,
чарівні малює!
Небо синє - синє,
листя кольорове,
А яке довкілля
радісне, чудове!
А які жоржини,
наче сонце квіти!
Світ наш неповторний,
гарний, розмаїтний!
Світ наш незбагненний,
Дивний, загадковий.
І такий прекрасний,
і такий чудовий!
-А які прикмети осені ви знаєте? Поясніть їх.
1-Й УЧЕНЬ:
Вересень - перший
подих осені.
2-Й УЧЕНЬ:
Чим тепліший
і сухіший вересень, тим пізніше прийде зима.
3-Й УЧЕНЬ:
Жовтень ходить
по краю та виганяє птахів з гаю.
4-Й УЧЕНЬ:
Високо летять
гуси - чекай тривалої осені.
5-Й УЧЕНЬ:
У жовтні, кожен
знає, що з великої хмари малий дощ.
ВЧИТЕЛЬ:
2.Барви осені.
Проминуло тепле
літо і настала пора, яку часто називають чудовою, замріяною, золотою. У ній поєднується
чарівність барв.
І сьогодні я
запрошую вас у гості до Осені на карнавал
Осінніх барв.
Осінь... Скільки
поезії в цьому золотаво-сонячному слові і скільки радості й тихого смутку!
- Діти! Де ви бачите барви осені?
- А ще які сліди осені ви помітили?
- Як змінилося забарвлення листя на деревах
і кущах?
(Листя на деревах
і кущах пожовтіло, побагровіло і, наче золоті пташенята, злітають листочки з дерев).
Заходять Барви
(Жовта, Червона, Помаранчева, Зелена, Багряна)
Жовта:
По садочку я
гуляла,
Всі дерева фарбувала.
Ось поглянь,
листочки жовті,
Хоч іще у нас
не жовтень.
Червона:
А я в лісі побувала,
Там дерева фарбувала.
У червоний колір-
клени та тополі.
Зелена:
Не дивися ти
на клени ,
Бо кущі ще є
зелені.
Помаранчева:
Озирніться довкола,
люди,
Помаранчевий
колір всюди.
Багряна:
Прийшла осінь
золотава,
Вже багряні квіти
й трави.
(Хоровод осінніх
барв).
3.Спостереження
за природою осені.
- Прислухайтесь
до "музики" листопаду: яка вона за характером? Доберіть слова, які влучно
передають шум листя під ногами.
(Шумлять, шелестять,
шерехтять, шарудять, тріщать, хрумтять, шепочуться).
·
З чим порівнюють опале листя?
(З барвистим килимом)
(З барвистим килимом)
·
А що ще воно вам нагадує?
(Золоті монетки,
різнокольорові клаптики, яскраві обгортки від цукерок).
·
Про що шепочуться опалі листочки?
(короткі розповіді
дітей).
·
Діти, а назвіть найпоширеніші осінні квіти?
(Яскраво-оранжеві
нагідки, барвисті айстри, жоржини, чорнобривці, хризантеми).
-А тепер давайте
поспостерігаємо за берізкою.
- Якого кольору
в неї листя, кора, як розміщені гілки, чи є сережки?
4.Робота в групах:
1 група- викласти
з каштанів слово «осінь»;
2 група- зібрати
прислів’я про осінь;
3 група-пояснити
з якого дерева листя.
5.Складання казки
про осінь, оформлення казки.
V.Підсумок уроку.
-За чим ми сьогодні спостерігали?
-Про що складали казку?
-Що було для вас найцікавішим?
Немає коментарів:
Дописати коментар