вівторок, 29 жовтня 2019 р.

Урок мислення серед природи "Осінь - чарівниця"


Урок мислення серед природи "Осінь - чарівниця"

МЕТА: вчити учнів спостерігати за змінами в природі восени, збагачувати словниковий запас дітей; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до природи.
МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ: шкільне подвір'я.
ХІД УРОКУ:
I. Організація класу.
II. Робота над темою уроку.
1. Слово вчителя:
-    Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми вирушаємо у подорож дивовижним  світом природи. А допоможе нам у цьому Чарівниця. Відгадайте, хто вона?
Загадка. Без пензлика, без олівця розфарбувала деревця. (Осінь)
-Так , це осінь.
(Входить дівчина в костюмі осені).
-Я – Осінь-чарівниця, прийшла до вас я на урок.
Довго фарби готувала,
У відерця наливала.
Змішувала, чаклувала,
Потім все розфарбувала.
Придивіться, все довкола
Стало різнокольоровим!
Не сама я прийшла, а синочків привела.

III.       Повідомлення теми уроку.
- Отже, сьогодні ми будемо розглядати, як змінилася природа восени та на основі спостережень складемо казочку.
IV.        Спостереження за картинами природи.
- Скільки синів було в осені? Як вони називаються ?
 2. Відгадайте загадки.(Виходять учні в костюмах місяців).
Вересень
Знов лункий шкільний дзвінок
 Нас покликав на урок.
Як цей місяць звати?
 Прошу відгадати!   (Вересень).
Жовтень
Кличуть нас ліси, поля, сади
Позбирати осені плоди.
Із дерев спадає листя жовте -
То землею ходить місяць (Жовтень).
Листопад
Краплі з неба, дахів, стріх,
Дощ холодний, перший сніг,
 Почорнів без листя сад...
 Що за місяць? (Листопад).
- А хто з вас знає, чому називаються так осінні місяці?
Слово учителя:
-У класі працює довідкове бюро. Члени цього бюро приготували повідомлення про місяці.
1-й учень. Назва першого місяця осені пов'язана з вересом - рослиною, дуже поширеною на Поліссі. Верес - цінний медонос.
2-й учень. Українська назва другого осіннього місяця не потребує будь-яких пояснень.
Дерева одягаються в золоте вбрання.
3-й учень. Назва останнього місяця означає, що в цю пору з дерев опадає останнє листя.
- А зараз який місяць?
- Чому він так називається?
- Яка сьогодні погода?
-
Яке повітря?
- Яке небо?
- Чи є на ньому хмарки?
3.Вірші про осінь.
- Які ви знаєте вірші про осінь?  
Сіла осінь на порозі,
Довгі коси розплела,
Спілі яблука на возі
До бабусі привезла.
Вітром  двері відчинила:
- Дари з воза забирайте!
Павутинкою злетіла:
- Через рік мене чекайте!
Л. Новикова
КОРОЛЕВА ОСІНЬ
Королева Осінь
Всіх до столу просить.
Всіх без винятку частує
Й для Зими запас готує.
Н. Замрія
- Чи знаєте ви, що роблять пташки восени?
- А що таке вирій?
- Які пташки відлітають у теплі краї?
- Чому вони відлітають?
- Діти, а чи важко перелітати птахам?
Підсумок учителя.
- Багато їх у дорозі гине. Лише найсильніші повертаються до нас навесні.
- Чи  доводилося   вам   спостерігати   як  летять   журавлі? (Журавлі   летять  ключем.
Попереду летить ватажок.)
-Хто знає вірш про журавля? Облітав журавель (П.Воронько)
 Облітав журавель
Сто морів, сто земель,
Облітав, обходив,
Крила, ноги натрудив
Ми спитали журавля:
- Де найкращая  земля?
- Журавель відповідає:
- Краще рідної - немає!
- А чи з радістю вони покидають рідні краї? ( Ні)
Там, на чужині, і тепло, і корму багато, але вони сумують за рідним краєм, не виводять там пташок.
4. Спостереження за деревами.
 -Давайте поспостерігаємо за деревами на шкільному подвір’ї.
- Якого кольору стало листя на деревах восени?
- А які дерева не змінюють своє вбрання?
5. Загадки.
На літо одягається, а на зиму одежі цураються (Дерево)

Моє листя хитромудре
І не схоже на кружальця,
Моє листя, мов долоні,
Розчепірило п'ять пальців. (Листок каштана)

Весною зеленіла,
Влітку загоріла,
Червоні коралі
Восени наділа. (Горобина)
6. Слово вчителя.
- Ось і настала найщедріша пора року. Давайте уважно придивимося до дарунків осені, які вона доброю рукою розсипає по землі.
-Чарівниця – осінь принесла нам багато  „дарунків” - плодів, ягід, листків.
Відгадайте загадки:
Летить їжаком,
А падає голяком. (Каштан)

У золотий клубочок
Сховався дубочок. (Жолудь)
Чок – чок – чок!
Скринька впала на бочок.
Скринька тая не проста -
Скринька тая кістяна. (Горіх)
Стоїть хлопчик під пеньком,
Накрив голову брильком. (Гриб)
- Якого кольору ці плоди?
- Якої форми каштан, а жолудь?
- Яка поверхня каштана?
- Яка поверхня жолудя?
- Осінь щедро сповнює ліси і садки своїми чудовими пахощами.
- Чим, на вашу думку, пахне осінь?
(Запахом опалого листя, грибами, яблуками , грушами.)
- А чому осінь вважають найсмачнішою порою року?
- Чим гостинно пригощає нас осіння пора?
Послухайте вірш М.Сингаївського « Вереснева стежка»
Синьоокий вересень
Ходить садами,
Всіх пригощає
Соком, плодами.
Груші звисають,
Мов глеки медові, -
В садівників уже кошики повні.
Збирають дорослі,
Діти збирають –
Груші та яблука
З віття зривають.
- Назвіть найулюбленіший плід і опишіть його смак.
Які осінні плоди найсолодші?
7. Складання казки.
-  Ви багато почули та побачили про осінь. Давайте складемо невелику казку про осінь.
-  Я ставлю запитання, а ви даєте відповідь.
-  Яка пора року завітала в наш край? Що вона зробила?
-  Якими стали рослини?
- Що роблять пташки восени?
- А чи всі дерева скидають своє вбрання?
- Про що вони думають?
- Хто може розповісти казку?
-А хто може свою скласти?
8. Гра «3 якого дерева листок?»
В учителя букет осіннього листя. Учитель показує листок, а учні відгадують з якого він дерева.
9. Підсумок уроку.
- Якій темі був присвячений урок?
 - Що нового ви дізналися на уроці?

Немає коментарів:

Дописати коментар